Morris-tapet och klassiska detaljer i 1920-talsstil – kika in hemma hos Lovisa i Kungsbacka

Tidens tand och stilideal hade farit hårt åt den gamla villan, men Lovisa och Anton såg potentialen. Efter en omfattande renovering har de återställt husets karaktär med hjälp av återbruk, hemmafix och tidlösa inredningsval.

Kungsbacka var inte den första platsen Lovisa och Anton hade i åtanke när de letade efter sitt drömboende. Men när det Q-märkta huset i 1920-talsstil dök upp kunde de inte motstå frestelsen att ta en närmare titt. Lovisa med rötter i Kungsbacka kände sig genast hemma, och Anton var positivt inställd till att byta stad. Efter den första visningen var de helt sålda och la ett förhandsbud. 

– Vi var på visning en regnig dag i juni så vi tittade mest på husets insida, säger Lovisa. Vi föll omedelbart för de stora rummen, takhöjden och originaldetaljerna. 

Dessvärre blev paret överbjudna och drömmen höll på att gå i kras. De bestämde sig då för att spräcka den tilltänkta renoveringsbudgeten och skjuta upp restaureringen för att kunna lägga in mer pengar i köpet. Ett drag som räddade situationen och huset blev deras. Och tack vare att försäljningen av deras dåvarande bostad gick bättre än förväntat så kunde de köra igång med arbeten i nya huset trots allt.


LÄS ÄVEN: 12 snygga och personliga kök att inspireras av


På den gamla byrån samsas udda ljusstakar som bildar ett vackert blickfång.
Fönstren är original och ett smycke för huset. Skira gardiner mjukar upp och skapar en ombonad känsla. Mattan är från Cappelen Dimyr
Här bor: Lovisa Hillhammar, Anton Lundblad med Mila, 4, och Vera, 2. Jobbar som: Lovisa är commercial manager, Anton ingenjör. Instagram@hi.lovisa Huset: Villa byggd 1923 på 245+55 kvadrat, plus en källare.
Det generösa vardagsrummet badar i ljus. Mattan är från Cappelen Dimyr och var ett av de första köpen till det nya huset. Korgstol från Home of Ess.

1920-talsstil

Vissa delar av huset hade moderniserats av tidigare ägare, som köket och badrum, men Lovisa och Anton hade bestämt sig för att de skulle återföra 1920-talskänslan i alla rum. De har båda en stark passion för inredning och det är också viktigt för dem med en röd tråd i material och färgval. 

– Så fort kontraktet var signerat så gjorde vi upp en plan, beställde hem tapetprover och gjorde moodbords, säger Lovisa. Innan vi flyttade in så målades samtliga rum om av en målare förutom den inredda vinden där vi bara har förvaring. En annan firma slipade golven på övre plan. Anton byggde spegelpanelen på väggarna i matsalen och rev bort en hel del mdf-byggen. 

Anton har byggt vacker spegelpanel som tillsammans med den ombonade tapeten inger en härlig 1920-talskänsla i matsalen. Stolarna med rutmönster i ryggen har hängt med sedan Lovisas första lägenhet.
Familjen HIllerström har restaurerat villan i Kungsbacka till sin forna 1920-talsglans.
Överljusfönstret mot köket är en av de saker Lovisa och Anton har adderat i huset för att återskapa den ursprungliga känslan.
Köket är i från Cupboards & Goods, målat i ”Dried Sage” Little Greene. Köksön är färgsatt i ”Roasted Chestnut”. Pärlsponten är målad i en egen blandning av Little Greenes ”Birch bark”, ”Dried Sage” och ”Portland Stone”. Bänkskiva, lokala stenhuggeriet Henrikssons där paret fick välja eget stenblock. Klinker ”Jura Grey”, Sekelskifte.

Efter några månader i huset var det dags för att renovera köket. Anton rev väggar och golv med hjälp av Lovisas bror. De valde att även ta ner taket eftersom det varken passade i stil eller var särskilt snyggt med en rejäl nedsänkning i mitten. Detta möjliggjorde också byte av avloppsrör och takhöjning med 30 cm, vilket gjorde mycket för rumsrymden. Pärlspont sattes upp som går fint ihop med husets originalstil. Även väggarna kläddes med likadan pärlspont, golvvärme installerades och oktagonformade klinkerplattor i viktoriansk stil lades in.

– Vår fantastiska snickare fick ta sig an det, säger Lovisa. Det är ett val vi aldrig ångrat, just den sortens plattor är oerhört pilliga att lägga. 


LÄS ÄVEN: Inredaren tipsar – 5 knep när du ska inreda med tapet


Lovisa och Antons mysiga sovrum har tapet från William Morris, ”Willow Bought”. Byrån är ett fynd från Erikshjälpen där paret har satt på nya handtag.
På nedre plan finns det ett mysigt gästrum med ett vackert burspråk. Väggarna är tapetserade med tapeten ”Pimpernel” från Willian Morris.
Gästoaletten är ett bevis på parets återbrukstänk. Från modernt helkaklat till en gammaldags dröm med begagnat klinker, överbliven pärlspont, tapetrester och färgslattar.
Hallen har fått tillbaka originalplanlösningen genom att paret har låtit ta ner en vägg. Tapeten kommer från Morris & Co och heter ”Willow”.
Sänggaveln är av återbrukade mdf-skivor, klädda med tyg från Svenskt Tenn. Nattduksborden är från en nätauktion som har fått en ny skiva av marmor.

Återbruk i alla rum

Nästa projekt blev hallen eftersom familjen var i stort behov av bättre förvaring. En vägg mot trappan revs och den gamla planlösningen återskapades.

– Nu fick vi bra förvaring och mer ljus i den stora innerhallen, säger Lovisa. Sen tog vi tag i gästtoaletten som tidigare var ett modernt kaklat badrum. Vårt tema här blev återbruk, vi hittade begagnat klinker och handfat samt återanvände pärlspont som blivit över från köket.

Lovisa och Anton följer sin egen stil snarare än dagens trender, och är inte mycket för slit och släng. De värnar om det de har, mycket av deras möbler och inredningsdetaljer har hängt med ända sedan Lovisas första lägenhet. 

Detta rum tillhör Mila och har en tapet från Cole & Son, väggarna är målade i färgen ”Warm Blush” från Jotun. 
Innanför vardagsrummet finns ett litet rum som används som lekrum och förbinds med skjutdörrar i original. Tapet ”Linnea Garden Green” från Sandberg.Spelbordet är fyndat på second hand,  stolen kommer från loppisen Gärdets Gård i Vallda. 
Lovisa budade hem skrivbordet i MIlas rum billigt på auktion för många år sen. Tapet från Cole & Son, väggpanelen är målad i ”Warm Blush” från Jotun. 
Det charmiga barnrummet är Veras och är tapetserat med tapeten ”Charlie” från Borås tapater. Sänghimmel från Zebra och en 100 år gammal säng fyndad på loppis. Vimpeln kommer från Maileg.

LÄS ÄVEN: Sara och Johan renoverade sin gamla släktgård på Öland: ”Kändes som att komma hem på riktigt”


– Vi värnar om hållbarhet och att bevara husets unika karaktär, säger hon. Det är något speciellt med äldre föremål och möbler. De tillverkades med gedigna material och med en otrolig hantverksskicklighet. 

Varje föremål har sin egen berättelse, menar Lovisa, och hon och Anton älskar att vara en del av den berättelsen genom att ge saker nytt liv. Många gånger återanvänder de också gammalt virke som rivits ner i något nytt projekt. Det mesta kommer till användning förr eller senare och de sparar många kronor på att jobba med sådant som redan finns hemma. 

– När vi letar efter exempelvis ett nytt fönster så kollar vi först om vi kan hitta något från återbruk vi kan fixa i ordning. Det är lite pill, men vi gillar att lägga tid på det. Vårt hem betyder så mycket för oss, det är vår trygga punkt där vi tillsammans bygger minnen.

Rulla till toppen