Ikea släpper fler nyheter i kollektionen Mävinn – spana in bilderna!

I kollektionen Mävinn förenar Ikea modern design med traditionellt hantverk – skapat med sociala företag som stärker engagemanget för hantverk och skapar jobb för människor som behöver det som mest.

Ikea har samarbetet med sociala företag i utsatta områden runt om i världen sedan 2012, genom Ikea Social Entrepreneurship. Något som skapat jobbmöjligheter för människor som behöver det som mest. Resultatet är bland annat kollektionen Mävinn – som nu kommer i ny upplaga med 16 handtillverkade föremål av hantverkare i Bangladesh, Indien, Indonesien, Jordanien och Thailand. I kollektionen möts modern design med traditionellt hantverk med ett stort fokus på naturmaterial.

Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea

– Kollektionen Mävinn är inspirerad av strandlivsstilen i Sydostasien. Livfulla färger, handgjorda detaljer och naturliga skiftningar i materialens färg och struktur ger en stark hantverkskänsla. Och alla delar matchar varandra! säger designern Luna Gil.

Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea
Foto Ikea

Nyheterna släpps på Ikea 9 januari 2026.

Rulla till toppen