Kika in i radhuset med ett magiskt orangeri: ”Tomten var helt vildvuxen när vi köpte den”

När Anna och Jonas snubblade över en vacker tomt i Saxtorp blev det starten på en spännande resa där deras passion för inredning och trädgård skulle få fritt spelrum. Bland de höga tallarna har de byggt ett skräddarsytt hem för där gränsen mellan inne och ute suddats ut.

Strax utanför Landskrona, i det lilla sommarstugeområdet Saxtorp ett stenkast från havet, bor Anna Malm tillsammans med sambon Jonas och deras två hundar. Att det var här de landade när barnen hade flugit ut boet var en slump, då de inte kunde motstå den vackra tomten.

– Vi ville bo på landet, och Saxtorp var perfekt eftersom vi jobbar både i Helsingborg och Malmö. Vi hade egentligen aldrig tänkt bygga nytt utan letade efter ett befintligt hus, men när vi hittade denna fantastiska tomt kunde vi inte låta bli att slå till, berättar Anna.

Den öppna planlösningen binder ihop kök och vardagsrum där köket från Kungsäter, med luckan ”Timeless svart”, bildar en läcker kontrast till det ljusa rummet. Rymden förstärks av öppningen till nock, där takfönster och stora fönsterpartier från Schüco skapar ett vackert ljusinsläpp. Från rummet ser man upp till kontoret på övervåningen.
Betongbordet är specialtillverkat av MBJ Design och omges av svarta Y-stolar från Carl Hansen & Søn. Ovanför svävar den ikoniska lampan ”Vertigo” från Petite Friture. Kaminen förstärker takhöjden och blir ett snyggt blickfång i det monokroma rummet.
Den svarta fasaden är klädd med panel i olika bredder och är målad med Alcro Bestå Briljant i kulören NCS S9000-N, halvmatt. Taket är klätt med papp och kompletterat med solceller för ett modernt, hållbart uttryck.
Här bor: Anna Malm och Jonas Bildtgård samt hundarna Enya, labradoodle och Siri, ­cockerpoo. Jobbar som: Anna är ­kommunikatör på Peab och Jonas arbetar som Constructions Project Manager på Ikea. Huset: Arkitektritat ladhus på 149 kvm, i Saxtorp utanför Landskrona. Instagram: @husdromitallskogen

Vision av ladhus

Tomten ligger vackert inbäddad i en ståtlig tallskog, där den platta tomten var lätt att bygga på. Den befintliga sommarstugan som låg på tomten revs. Visionen var ett svart ladhus med rena enkla material och högt i tak. De tog hjälp av Puck Jansler på CA Arkitekter, som ritade upp en svart ladhusdröm efter parets önskemål.

– Vi ville ha ett skräddarsytt hus för oss två, med ett gästrum och arbetsrum. Önskemålet var från början ett enplanshus med platt tak, men när detaljplanen satte gränser för vad vi kunde bygga fick vi tänka om.

Soffan ramas in av ett soffbord i betong från en lokal leverantör. På väggen hänger en stor målning av Caroline Cedergren som passar husets färgpalett.
Annas intresse för växter i alla former syns både i detaljerna inne och i trädgården utanför.
De stora fönsterpartierna från Schüco öppnar upp vardagsrummet mot altanen och trädgården. Ljuset flödar in och suddar ut gränsen mellan inne och ute.
Den öppna trappan är byggd av trä och tillsammans med ribbpanel från Wood on Wall blir trappen till ett smycke i huset. Golvet i betong är glättat och behandlat för en slät, slitstark yta.

Ett modernt ladhus växte istället fram, där gränsen mellan inne och ute suddas ut med stora fönsterpartier mot den vackra trädgården och omgivningen.

– Arkitekten Puck hjälpte oss att placera huset i rätt läge på tomten så vi fick maximalt ut av solen mellan tallarna. Hon föreslog ett högt fönsterparti på ena långsidan, men när vi pratade om att bygga en pergola längs huset strök vi dem. Det ångrar vi inte en sekund, pergolan har verkligen blivit något speciellt, berättar Anna.

Sovrummet går i dova gröna toner och har ribbpanel i ek från Wood on Wall. En rofylld kombination som knyter an till naturen utanför fönstret.

Byggde orangeriet

Själva huset är byggt av en byggfirma men allt annat har paret gjort själva, såsom orangeri, pergolor och garage, för att inte tala om att anlägga trädgården med rabatter, grusgångar och olika uterum. Favoritplatsen är orangeriet, som inte bara förlänger odlingssäsongen utan även har blivit en plats för kreativitet och umgänge.

– Tomten var helt vildvuxen när vi köpte den och man kunde inte ens se den gamla sommarstugan från gatan. Orangeriet är byggt på den gamla torpargrunden från sommarstugan som låg på tomten när vi köpte den.

Trädgården är indelad i flera rum med rabatter, häckar och ribbväggar som skapar struktur. Det svarta trät – allt målat med Alcros ”Bestå Briljant” kontrasterar vackert mot de gröna bladen.
Det 30 kvm stora orangeriet är både ritat och byggt av paret själva, på den gamla torpargrunden från sommarstugan som tidigare stod på tomten. Här ryms såväl odlingar som matbord för middagar och pyssel. En kamin förlänger säsongen och gör rummet till ett kreativt nav året runt.

Impulsköp

På den nästan 2000 kvadratmeter stora tomten har de inte bara byggt ett skräddarsytt hem utan även skapat en fantastisk trädgård med rum för såväl umgänge, som rekreation och odling. Den stora pergolan ger skugga varma dagar och orangeriet blir extra magiskt under årets mörka månader. Här får deras kreativitet och kärlek till trädgården blomstra året runt.

– För oss är trädgården minst lika viktig som själva huset. Det är vår fristad, en plats där vi kan koppla av och njuta året om. Det roliga är även att det har blivit en gemensam passion där vi kan vara kreativa tillsammans.

Anna har alltid haft ett intresse för inredning och att skapa ett hem från grunden har gett henne fritt spelutrymme för sin passion.

– Jag är väldigt svag för designlampor och skulle kunna köpa hur många som helst, men det går ju inte att fylla ett hem med bara lampor. Ser jag någon inredning jag gillar så blir det ofta ett impulsköp. Mitt senaste köp på annons var ett satsbord i teak som ska renoveras.

Längs husets långsida löper en pergola som skapar svalka över trädäcket. Här ryms en loungegrupp från Jysk som förlänger vardagsrummet utomhus.
Badrummet följer husets strama linje i svart, vitt och betong.

Bygggt efter behov

Hemmet genomsyras av en monokrom färgskala där hårda material som betong och stål möter mjuka fårskinn och textilier i naturmaterial. De gröna växterna bryter av snyggt mot de svarta möblerna och flirtar med naturen utanför. På bottenvåningen ligger de sociala delarna samt parets sovrum. En trappa upp, med utsikt över vardagsrum och kök, ligger kontoret och i rummet intill ytterligare ett sovrum till barnen när de kommer på besök.

– Vårt hus är byggt efter våra behov där vi står i livet nu. För framtiden hade det varit skönt att slippa trappor och övervåning, men vi har valt att ha det väsentliga på bottenvåningen så vi kan bo kvar på ålderns höst ändå.

Rulla till toppen