Den gamla gården har fått en kärleksfull uppfräschning med stor respekt för sin historia.
Charlott och hennes partner hade länge letat efter ett sommarställe när de via en bekant fick höra att den gamla, fina gården vid vattnet skulle säljas – och dessutom av en gammal studiekamrat. Inte långt därefter, i juli 2020, var fastigheten deras.
Det var ingen vanlig sommarstuga paret tog över. Fastigheten är hela 9 hektar stor och inkluderar tre gamla byggnader: ett huvudhus och en lada från 1840-talet, och ett brygghus som troligen byggdes redan 1790.
Paret försökte först rädda 60-talsköket som fanns här när de tog över, de renoverade och målade det, men det kändes trångt, saknade bänkyta och överlevde bara en sommarsäsong. De valde då att riva takplattorna, höja taket tillbaka till originalhöjdPå köksbänken står en inramad skatt – pressade blommor som ägarens mor plockade redan 1951 och varsamt förvarade i sitt herbarium. Det nyinsatta köksinredningen är från Lidhults. Köksön på hjul kan enkelt flyttas runt efter behov.
Furugolvet i köket är en nygjord kopia av de fina, gamla golven i vardagsrummet, och målat i samma färg. En nisch i köksväggen har samma tapet som i matsalen, och på öppna hyllor står utvalt porslin redo att användas. Kylskåpet är från Smeg.På verandan, med en fantastisk utsikt över vattnet, möts man av en liten och trivsam matplats. Här står en vacker bänk, skapad av en lokal hantverkare, ett charmigt gammalt bord målat i Jotuns färg ”Warm Blush”, och en skön puff från Fatboy.
Rena skattjakten
När paret tog över fastigheten hade den varit i en annan familjs ägo i fyra generationer. Lyckligtvis verkar ingen av dem ha varit sugna på att göra några drastiska moderniseringar. Charlott och hennes partner köpte helt enkelt ett sommarställe fullt av möbler, konst och skatter som stått där i generationer, något de verkligen har uppskattat.
– Jag älskar att det sitter så mycket historia i väggarna här, och det har varit helt fantastiskt att kunna gå på skattjakt på sin egen gård, säger Charlott. Gamla kläder och hattar, böcker, dagböcker, möbler och målningar är vackra minnen om livet som levts här.
– Jag gillar tanken på att folk har suttit i de gamla stolarna här och druckit portvin i generationer, säger hon.
Charlott har varit mån om att gården skulle bevara sin själ, och har renoverat med djup respekt för det ursprungliga.Fastigheten är en riktig sommaridyll – men med otaliga kvadratmeter gräsmatta kan ägarna avslöja att den kräver sin skötsel. Två robotgräsklippare jobbar dagligen. Här syns huvudbyggnaden från sjösidan.Matsalen har fått den vackra tapeten ”Honeysuckle Garden Aqua” från kollektionen Jardine Flowers från Colefax & Fowler. Möblerna är från Englesson. I hörnet står ett gammalt sminkbord med spegel, hämtat från sovrummet på gården. Lampan är från Louis Poulsen.I mellanstugan, mellan vardagsrummet och matsalen, står en gammal matgrupp som följde med huset. Den är vacker, men stolarna med rotting sitsar är ganska sköra, så den är mest för syns skull. Till vänster står ett gammalt skrivbord som nu har fått nytt liv som barskåp.
Fåtöljerna och pallen kommer från Slettvoll, en modern kontrast till det antika konsolbordet och den klassiska gungstolen som funnits på gården i generationer.Tänk om möblerna kunde tala! Charlott skulle säkert få höra massor av spännande berättelser från de vackra, gamla möblerna som kom med huset. Det är en underbar känsla att kunna gå på skattjakt på sin egen mark, och Charlott hittar fortfarande nya favoriter! Tapeten Sigfrid kommer från kollektionen Villa Dalarö från Sandberg Wallpaper.
Respektfull uppfräschning
Husen var, även om de var vackra, i behov av lite kärlek när de fick nya ägare.
– Tiden hade stått stilla här. Delar av huvudbyggnaden hade nog inte renoverats sedan 60-talet, berättar paret.
Även om de först tänkte att de bara skulle måla några väggar, visade det sig ganska snabbt att de hade lite mer jobb framför sig. Bland annat behövde elen bytas ut. Det gamla brygghuset, som använts som gästhus i över 100 år, var dessutom i dåligt skick. Målet var att uppgradera, samtidigt som byggnaden skulle se ut som den alltid gjort. Även om huset idag ser ut som det gjorde från utsidan, ligger det otaliga arbetstimmar bakom. Panelerna är nya, men gjorda på samma sätt som de ursprungliga Takpannorna på det gamla huset plockades ner en och en, regjordes och lades tillbaka i samma ordning som de låg! När det visade sig att golven inte gick att bevara tillverkades nya, men i gammal stil, av skickliga hantverkare.
Taket har höjts för att skapa en luftigare känsla, men de vackra, gamla balkarna finns kvar som smycken i rummet. Förutom den generösa dubbelsängen är gästrummet också utrustat med två mysiga och smarta sängar i kattvindarna längs långsidan under snedtaket.På väggen i mellanstugan hänger en gammal karta över skärgården. Möblerna är gamla och följde med gården, men Charlott har låtit klä om stolen i förgrunden med ett tyg från Designers Guild.Den gamla byrån har stått på gården sedan urminnes tider. Målningen på väggen är ett arv från ägarens morföräldrar.Sovrummet i brygghuset bjuder på en sänggavel med tyget ”Inglewood” från Jane Churchill. Kudden är gjord av tyget JC Alyssa från samma kollektion.
Badrummet på andra våningen har förvandlats med läckra kakelplattor och en elegant kommod. De ikoniska IC Lights-lamporna från Flos ger ett lyxigt intryck, och blandaren är från Tapwell.
Tanken bakom hela renoveringen har varit att bevara den ursprungliga stilen och själen på fastigheten. Det hade förmodligen varit enklare, och inte minst billigare, att riva och bygga nytt, men för paret var det aldrig ett alternativ.
Tar vara på det gamla
– Att ta vara på det gamla har varit det viktigaste för oss. Även om vi har gjort mycket här, framstår fastigheten nu som en uppgraderad version av det den alltid har varit. För oss var det hela grejen.