Heta sommardagar är skapade för att njutas av! Lillian bor nära havet och går ofta ner och tar ett dopp. Men hon njuter också väldigt mycket av lugnet på sin färgrika terrass.
Det är en av de varmaste sommardagarna hittills. Lillian kommer leende mot oss med en stor kanna saft i handen. På altanen utanför lägenheten har hon skapat en mysig och färgrik hörna. Bambu, naturmaterial och gröna växter är ledorden här, och det är bara en sak Lillian är missnöjd med – den röda väggen! Det har alltid varit en ljus bas hon trivs bäst med, det ser vi inne i lägenheten. Den sammanlänkande röda tråden av bohemiska naturmaterial har en genomgående vit bakgrund.
– Jag tycker det är enklast och renast så. På det sättet kan jag heller tillföra lite färger på textilier och pynt, säger hon med ett leende.





Den fantastiska utsikten
För två år sedan skulle Lillian flytta från sin exman och var på jakt efter ett nytt hem. Hon hade ingen speciell relation till Fevik, men hon hade fått tips av en väninna om att det skulle byggas nya fina lägenheter med havsutsikt där, så hon åkte dit för att titta.
– Jag var såld direkt när jag såg läget, berättar hon.
Då var inte lägenheterna uppförda ännu, men hon tog chansen och köpte en.
– Att sitta här och se på båtlivet och det blåa havet utanför är en ren vitamininjektion. Det ger mig ett sådant lugn.
Strandväskan står klar på terrassen med handduk och bikini. Bara ett stenkast bort ligger både badbrygga och en underbar strand.





Kreativ själ
Lillian bubblar nästan över när hon pratar om inredning och skaparglädje. Till vardags driver hon en inredningsbutik tillsammans med sina döttrar.
Hon har många järn i elden och alltid något kreativt som snurrar.
– Jag är inte den som sätter mig ner och skissar upp ett rum och planerar saker. Här kommer idéerna under tiden medan jag håller på! Jag kan ha en tanke om hur det ska bli, men i det kreativa flödet kan det ändra sig, berättar hon.
Lillian är färgstark, leende och har ett eget öga för det vackra. Hela lägenheten är smakfullt inredd. Det allra mesta köpte hon nytt då hon flyttade hit, hon tyckte det var skönt att kunna göra en riktig nystart.
– Jag visste jag skulle ha grått kök utan överskåp, annars planerade jag byggprocessen väldigt lite.
Hon har själv importerat möbler från utlandet och köper även in varor till inredningsbutiken. På det sättet har hon tillgång till de nyaste trenderna.
– Även om jag har haft lite olika stilar, har alltid naturmaterial och bambu varit favoriter, berättar hon.






Lillian gillar kontraster, men inte svart och vitt. Hon gillar att blanda lätta, mjuka material mot grova, lite ruffa saker. Att ha färger och mönster på kuddar, men ljusa möbler. Hon gillar linne, och älskar korgar och rotting.
– Jag har en ”liten” samling med stråväskor, säger hon med ett leende. De har hon själv importerat från Marocko. Perfekta för varma sommardagar!
Lillian är en sådan människa som ständigt har något kreativt på gång. Och hon har alltid haft det i sig, berättar hon. Hon älskar att se hur färger påverkar oss och hur ett rum blir totalt förändrat om man möblerar om. Hon tar också på sig uppdrag för ett mäklarfirma. Där erbjuder hon sina råd för styling innan fotografen kommer.
Nu är det dags för ett dopp. Lillian har med både läskande, kall dryck, filtar och hon plockar sig en frodig bukett på väg ner till havet. Så blir det kanske ett vackert fotominne nere vid havet, nu när sommaren är som allra finast.

