I en förort till Stockholm har inredaren Åsa och hennes man Calle skapat en magisk uteplats och poolområde som fångar naturens rogivande skönhet.
När Åsa och Calle köpte huset, som en gång var hem för en familj som nu lämnat det vidare till sina barn, var det i stort behov av en rejäl renovering. Terrassen och trädgården var slitna, och det som idag är ett elegant trädäck var då täckt med slitna stenplattor och en liten pool på 4×3 meter, innesluten av en mur. Här började ett omfattande projekt, där Åsa och Calle lade hela sin själ. Renoveringen av huset var prio ett – att skapa ett hem för Åsa, Calle och deras tre ungdomar. När huset väl var beboeligt, var det dags att ta sig an uteplatsen.


Design och funktion
Med ett brinnande intresse för byggprojekt och renoveringar, profilerade sig Åsa som projektledare i byggbranschen. Här har hon, framför allt, ritat och projekterat kök, badrum och platsbyggda möbler åt sina kunder men hon projekterar även totalrenoveringar åt privatpersoner.
Medan Åsa fokuserar på design och funktion, ansvarar Calle för kontrakt och upphandlingar. För deras uteplats blev det en spännande utmaning att hitta den bästa användningen av utrymmet och skapa funktionella ytor.
Poolen, som är fyra gånger åtta meter och har ett jämnt djup på 1,6 meter, ligger på samma nivå som marken och smälter in naturligt i omgivningen. Den gråtonade fiberglasytan reflekterar ljuset på ett sätt som förstärker den natursköna bakgrunden av skog.




Satsat på yta
Båda trädäcken är byggda av impregnerad furu, ett av de mest hållbara materialen för svenska förhållanden. Med tiden får träet en vacker patina och smälter perfekt in i naturen.


– Vi är verkligen nöjda med resultatet. Vi har lyckats skapa flera stationer på däcken för olika ändamål, och skogen som bakgrund ger oss en dramatisk och samtidigt rogivande vy. Den ursprungliga sju meter höga skorstenen från 50-talet ger hela huset en exklusiv känsla. Den var faktiskt en av de största anledningarna till att jag blev förälskad i villan!

