Mitt i livet bestämde sig Pernille för att omskola sig till trädgårdsmästare. Sedan föddes snart drömmen om en gård där odlingarna kunde få breda ut sig.
För det gifta paret Pernille och Jan Morten, båda sjukgymnaster, tog livet en ny riktning när de flyttade ut på landet och startade en verksamhet där de odlar grönsaker och snittblommor som säljs till återkommande kunder, restauranger, hotell och företag.
Allt började några år tidigare, när Pernille skolade om sig till trädgårdsmästare och trädgården runt familjens småhus började kännas för liten. I kombination med en gemensam vilja att bo närmare naturen bestämde sig paret för att flytta. Efter en hel del letande dök Haugerud gård upp, en idyll från 1889 med rödmålad lada och ett fallfärdigt funkishus från 1934.
– Det har varit viktigt för oss att bevara huset som det såg ut, med respekt för både de som ägde det före oss, och för arkitekten som ritat det. Vi fick både byggbeskrivningen från 1934 och de handgjorda arkitektritningarna, säger Pernille.
Liksom ladugården är huset ett minnesmärke och paret har i gått försiktigt fram i den omfattande renoveringen.




– Både invändigt och utvändigt har byggnaden moderniserats och totalrenoverats. Den ursprungliga planlösningen har behållits, med undantag för att vi har öppnat upp utrymmet mellan kök och vardagsrum. Vi har även satt in några extra fönster för att få in mer ljus i rummen, samt två extra dörrar till verandan på övervåningen, säger Pernille.
Parets kärlek till naturen återspeglas även i inredningen, bland annat genom material som trä och en jordnära färgpalett. Och viljan att bevara så mycket som möjligt syns till exempel i taket ovanför matplatsen, där det ursprungliga taket har behållits.

Ekologiskt självplock
Parallellt med renoveringen startade paret upp sin verksamhet samtidigt som det har varit viktigt att vara närvarande för sina fyra barn, så att de senaste åren har varit hektiska är inte svårt att förstå. Ambitionsnivån har dessutom varit hög – de ville odla ekologiskt, vilket ofta bjuder på utmaningar som skadedjur och ogräs.
Varje år kommer med utmaningar och nya erfarenheter och Pernille har inte varit rädd för att tänka stort.
– Det är jag glad över i dag, även om jag ibland kan tycka att vi har missat för mycket. I år vill jag utöka med ett perennfält och buskar som kan användas i buketter. Det kommer också att finnas en stor grönsaksträdgård och tomater, gurkor, chili och auberginer i växthuset. Vi håller många spännande kurser i bukettbindning, kranskurser och odlingskurser och i år kommer vi även att ha ett fält fullt med snittblommor för självplock.




– Vi har behövt prioritera arbetet på fälten, för det är det som ger oss inkomst. Trädgården är ganska igenvuxen, så den behöver städas. Jag ser fram emot dagen då jag har tid för min egen trädgård. Vi har börjat skapa fler uteplatser runt huset och här har jag så smått börjat med nya bäddar, förklarar Pernille.
Lantlig lyx
Familjen gillar utrymmet utanför köket och uteplatserna framför huset används flitigt.
– När vi sitter framför huvudentrén har vi kontakt med skogen. Vi kan sitta där tills solen går ner. Själv älskar Pernille att gå runt åkern och växthuset på morgonen eller på kvällen när det är tyst.
– Då skördar jag resultatet av alla arbetstimmar som lagts ner, och jag kan plocka en bukett eller en grönsakskorg för eget bruk. Det är lyx!





