Matilda och Robert har förvandlat sin enplansvilla i Åsa till ett skräddarsytt drömhem för familjen. Med högt läge, havsutsikt och genomtänkt planlösning har de skapat en social men privat oas, perfekt anpassad för både umgänge och familjeliv.
Matilda och Robert har alltid delat en passion för inredning och renovering. När de bestämde sig för att lämna sin hyresrätt i Kungsbacka och köpa sitt första hus 2012 var de överens om att de ville ha ett hem med potential där deras familj hade plats att växa.
– Vi var färdiga med lägenhetslivet och längtade efter mer frihet och större ytor. Vi drömde om en enplansvilla med utbyggnadsmöjligheter, ett roligt renoveringsprojekt som kunde växa med oss, säger Matilda.
Det dröjde inte länge förrän de hittade ett hus i Åsa. En enplansvilla från 1978 med öppen planlösning. Att slå till kändes självklart när de dessutom fick ett bra pris.




Högt läge
– Vi älskade att huset låg högt, att det hade havsutsikt samt att den var så insynsskyddad. Drömmen om pool fanns redan då så vi kände att det verkligen fanns potential.
Ägarna hade redan flyttat utomlands och behövde sälja snabbt så vi fick en riktigt bra deal, berättar hon.
Huset var i bra skick så paret valde till en början att fokusera på ytskikt och små projekt de kunde göra själva. Huset gick från grönt till vitt, de byggde en stor altan och gjorde en lightrenovering av köket. Den största renoveringen skedde dock 2021 när familjen växte.




– När vi väntade vårt tredje barn, fattades ett sovrum och det var starten till den större renoveringen och utbyggnaden som startade i januari 2021. Då bestämde vi oss för att bygga in vårt uterum på 15 kvm som låg i anslutning till köket, flytta hela köket till en mer central plats i huset samt bygga en föräldradel med sovrum, badrum och klädkammare.
Ett sovrum fattades
Projektet gick snabbt. På bara fyra månader var allt klart, lagom till att deras tredje barn föddes. Paret planerade och ritade allt själva, men anlitade en byggfirma för själva utbyggnaden. Efter att ha färdigställt insidan tog de sig an trädgården och byggde poolområdet, som stod klart sommaren därpå.
– Vi har verkligen utnyttjat varenda kvadratmeter vi kunnat och maxat husets fulla potential. Nu är huset verkligen vår lilla oas. Vi älskar att kunna umgås här med familj och vänner, speciellt under somrarna, säger Matilda.



Hemmet genomsyras av en tidlös stil med en mix av kvalitetsmöbler och unika detaljer som bryter av.
– Vi gillar den ljusa, lugna och neutrala färgskalan som grund, men vill gärna hitta detaljer som sticker ut både i färg och form. Att hitta klassiska möbler som aldrig går ur tiden är för oss viktigt och vi gillar den hållbara tanken.
Kombinerar stilar
Matilda jobbar som inköpare inom modebranschen och har alltid haft ett intresse för design. Hon inspireras mycket av Kelly Wearstler och älskar att kombinera klassiska möbler med moderna inslag.
– Jobbar man med mode och trender vill man alltid förnya och förändra, men vi vill göra det på ett enkelt och hållbart sätt. Vi uppdaterar hellre hemmet med färger och detaljer, istället för att byta ut stora möbler.




Vuxit med familjen
Huset har idag vuxit från 120 till 180 kvadratmeter och har en tydlig uppdelning mellan barnens del, den sociala delen och föräldrarnas privata utrymme. Att hemmet betyder mycket för familjen är tydligt.
– Vi ville skapa en plats där vi vill spendera mycket tid tillsammans. Med tre barn är det viktigt att huset fungerar både praktiskt och socialt. Vi älskar att samla vänner och familj hemma hos oss och det känns härligt att vi alltid kan ha fullt hus utan att det känns trångt.

