Spana in det unika hotellet vid vattnet: ”Stort intresse att bo på det här sättet”

Vid en kaj i Köpenhamn ligger stadens mest unika boende tryggt förtöjt. Namnet gav sig självt, för vad kunde ett hotell på denna plats heta än Kaj.

Vid en av kajerna i den danska huvudstaden, bara en kort promenad från operan och centrum, ligger ett litet flytande hus. Vattnet är på behörigt avstånd samtidigt som det mjukt guppar med i takt med sjöns rörelser. Bakom Kaj Hotel står paret Barbara von Haffner och Toke Larsen.

– Det finns ett stort intresse för att bo på det här sättet i Köpenhamn, så vi tänkte att det kunde vara kul att bygga en husbåt för uthyrning, säger Barbara, som har ritat båten ­tillsammans med Toke.

Kaj Hotel ligger på Holmen, ett område i Köpenhamn som består av flera små öar och som tidigare tillhörde det danska försvaret. Här är det nära till huvudstadens många attraktioner, konst, shopping och matupplevelser. Hamnbussen, som går mellan söder och norr i hamnområdet, har en hållplats precis intill Kaj.
Det ljusa träet framhäver interiörens rena, skandinaviska uttryck.

– Vi gjorde en skiss på byggnaden utifrån material vi redan hade. De stora fönsterna tyckte vi var viktiga att få med. Arkitekturen formades därför runt dem. Vi kände Karl Smith Meyer, då arkitektstudent och nu arkitekt i Oslo. Han hjälpte oss att göra riktiga ritningar på allt och kom med många bra förbättringsförslag.

– Alla yttre material är återvunna. Utöver fönstren köptes balkongen i andra hand. Resten av fasaden är byggd av gamla brädor som legat på en altan. Inuti är golven och ena väggen klädda med enkel virke av den lite sämre sorteringen. Det användes även för att bygga sängen, berättar Barbara.

Från sängen är det kort avstånd till både badrum och kök.
Dörrkoden skickas till gästerna dagen innan ankomst, så ingen annan har tillgång till Kaj under vistelsen.
Det finns två extrasängar på loftet.

Hon är en entusiastisk ambassadör för husbåtslivet.

– Det är en unik känsla att bo på vattnet, och helt unikt att göra det mitt i en storstad. Du får det bästa av två världar.
Inredningen är hållen i nordisk, minimalistisk stil, men med mysiga inslag som filtar, kuddar, ljus, ylle­tofflor och stora dunrockar att svepa in sig i om man vill sitta ute svalare dagar.

– Gästerna kan bara komma som de är. Vi har tänkt på alla detaljer som gör att man direkt känner sig hemma, förklarar hotellvärden. 

En brant trappa leder ner till bryggan för den som vill ta ett dopp eller en kajaktur.

Om Kaj Hotel

Minihotell på 16 kvm från 2020, beläget på Holmen i Köpenhamn, på nära avstånd till restauranger, shopping och kulturutbud.

Förutom själva huset två kajaker redo för gästerna att användas. De kan också hyra hotellets egen båt för att utforska staden via vattenvägen.

Kaj Hotel har en dubbelsäng, plus två extrasängar på loftet. Badrummet med dusch och fullt utrustat pentry.

Instagram @kajhotel

Rulla till toppen