Lugnt och harmoniskt i lägenheten på 51 kvadrat: ”Har inte plats för massor av dekorationer”

När Olivia tog över lägenheten var den i stort behov av renovering. Med driv och övertygelse att hon skulle klara av det själv, har hon ­förvandlat den till en dröm i pastell som känns luftigt trots att hon sover, äter och lagar mat i samma rum.

När Olivia hittade lägenheten, som ligger på en lugn gata i centrala Köpenhamn, kändes det som att hon vunnit på lotto. Det känner hon fortfarande. Fyra år efter att hon tog över lägenheten, har hon hunnit lägga ner otaliga timmar på att bygga och ta fram lösningar så att tvårummaren nu precis passar hennes behov och vardag. 

 – Inredning är till hundra procent en hobby för mig, och jag älskar verkligen att leka med färger och material. Jag är inte rädd för att testa saker och chansa – det är bara för skojs skull och det går alltid att göra om, säger hon med ett leende.

Bänkskivan är gjord av  polerad Carrara-marmor. Hyllorna är hemmabyggen och består av tre stycken mattlackerade plywoodskivor i björk.
Olivia uppskattar ljuset som kommer in genom det fönstret i lägenhetens balkongdörr. Här älskar hon att sitta med en kopp kaffe och njuta.
Lampan ovanför bordet är från Ellos. Den lilla ljusblå mjölkkannan är inköpt på BY JAC julmarknad, som är ett centrum för funktionsnedsatta hantverkare. 
Här bor: Olivia Thorborg Frost och hennes katt Molly. Jobbar som:  Studerar psykologi och jobbar som digital kreatör. Hemmet: Tvåa i centrala Köpenhamn med balkong. Boyta 51 kvm. Instagram: @idetgulehus

Jakten på salladsskålen

Samtidigt är Olivia inte rädd att låta processen att hitta de perfekta inredningsdetaljerna för hennes lilla hem, ta den tid det behöver. 

– Jag har bara inte plats för femtio vaser eller massor av dekorationer. Det betyder att jag ibland kan lägga enormt mycket tid på att leta efter en specifik sak och jag vägrar köpa något som inte känns helt rätt bara för att jag saknar det. Jag har till exempel saknat en salladsskål länge och det har tagit mig nästan två år och otaliga besök i second hand butiker innan jag hittade ”den rätta”! Men nu har jag hittat den och jag blev supernöjd när den plötsligt bara dök upp, säger hon.

Olivia byggde även köket själv. Det svåraste med det var inte själva byggprocessen, utan att leva i röran som blir av ett så stort projekt.
På baksidan av köksskåpen har hon byggt en extra hylla. Keramiken på de tre översta hyllorna är souvenirer från Japan, och silverfaten är arvegods. De vita skålarna är från Royal Copenhagen.
Bänken i vardagsrummet är från Hübsh Interior, lampan är second hand och skärmen är från Pink Rose. Skålarna på bänken är souvenirer från resor. Spegeln köptes begagnad. Bllden med citroner är från Emilie Luna och de blå klockorna är från Krull Studio. De två små bilderna är från en second handmarknad i Japan och den stora bilden är ärvt från Olivias mormor.
Det rymliga bokhyllan adderar ett välkommet förvarings­utrymme.
Den öppna förvaringen kräver att Olivia lägger lite tid på arrangemangen, så att det blir snyggt.

Lugn och enkelhet

För Olivia är lugn och enkelhet nycklarna till att trivas på ett litet utrymme. Ett lugn som ibland kan utmanas av hennes många gör-det-själv-projekt. Allt, från sängen hon sover i, till bordet hon äter vid, har hon byggt själv – på en begränsad budget.

Soffbordet har Olivia själv byggt av två stora klinkersplattor. Soffgruppen av Wegner är ett arv från hennes  morföräldrar. Gardinerna är från Botex.
Sängen var det allra Olivia byggde när hon precis flyttat in i lägenheten. Den består av lådmoduler med en madrass ovanpå. Alla köks- och sovrumsväggar är målade i den ljusblå färgen Gentle Ghost och själva köket i färgen Double Truffle, båda från Notes of Colour.
Tallrikarna, två skålar och den blå koppen köptes på en resa till Japan. Halsduken från Dior köptes på semestern i en vintagebutik. Det blommiga kindlefodralet är köpt på Etsy och handduken är från Tekla.

– Mitt största projekt har helt klart varit köket. Det var svårt att leva utan kök och leva i röran som följer med ett så stort projekt. Detta är ofta det mest överväldigande för mig, för jag trivs bara bäst av att ha lugn omkring mig. Med det sagt, det har varit en enorm självförtroendeboost och jag är enormt stolt över mig själv för att ha slutfört renoveringen. Det har blivit mycket bättre än jag vågat hoppas på, säger hon. Och det är just den hoppfulla känslan som Olivia vill ska lysa igenom tydligast i hennes ljusa gör-det-själv-hem. 

– Kan jag så kan du också

Rulla till toppen