Chefredaktörens favoriter just nu: ”Necessären finns i en mängd färger”

En stilren vikvägg, en skulptural ljusstake och de perfekt vida jeansen. Karin Ohlsson-Leijon listar sina favoriter just nu!

Hus & Hems chefredaktör Karin Ohlsson-Leijon tipsar om nyheterna som ger extra guldkant just nu.

Karin Ohlsson-Leijons favoriter:

1. Klassiska ränder

Under designfestivalen i London i mitten av september presenteras samarbetet ”Artek Reimagined” mellan mode­designern Paul Smith och möbel­företaget Artek. En av produkterna i samarbetet är vikväggen ”Screen 100” som i Paul Smiths version fått olika nyanser, så att det blir som en nedtonad version av Smiths klassiska randning.

2. Dynamisk form

Den skulpturala ljusstaken i mässing, ”Interconnect Candle Holder”, är designad av Colin King, som har en bakgrund som dansare. Ljusstaken lanseras under hösten av Audo. Du hittar den här!

3. Reskamrat

Necessären från Deisgners Guild finns i en mängd färger, och nu även i denna fina variant med blommor, ”Margetta Sepia”, ca 420 kr.

4. Lagom avslappnat

Perfekta vida jeans med hög midja ur den nya kollektionen ”Maridenim”, 2 250 kr, Marimekko. Du hittar dem här!

5. Uppseendeväckande

Sebastian Schildt är en av Sveriges främsla guldsmeder och även en central person i designvärlden bland annat genom sitt galleri. Nu har han skapat en serie nya smycken som är en lek med enkla geometriska former i ädla material. Jag älskar de coola ”glasögonen” i silver med akvamariner, 23 000 kr, Sebastian Schildt.

Rulla till toppen