5 snygga vattenkannor av kända formgivare – att leta efter på loppis och auktion

Vill du ha vattenkannan stående framme är här fem snygga modeller av fem kända formgivare.

Om guiden:

Guiden visar vattenkannor av kända formgivare. Höjd- måtten är ungefärliga.  Prisuppskattningarna gäller kannor i fint skick och utgår från vad som betalas hos auktionshus som Auctionet, Bukowskis och Lauritz.

LÄS ÄVEN: Inred med växter – 8 fina idéer att inspireras av

5 snygga vattenkannor av kända formgivare – att leta efter på loppis och auktion:

1. Original, 1978, ritad av Peter Holmblad för Stelton. Höjd 25 cm. 170 cl. Rostfritt stål. Nytillverkad 900 kr.

2. Fontana, 1967, ritad av Stig Lindberg för Gustavsberg. Höjd 22 cm. Styrenplast och rotting. Finns även i rött och med handtag i plast. 1500–2 500 kr.

3. 9946, sent 50-tal, ritad av Gunnar Ander för Ystad-Metall. Höjd 23 cm. Koppar och rotting. Finns även lackerad i svart, rött, orange och gult. I koppar 700–2 500 kr. Lackerad 500–1 200 kr.

4. Nr 118, sent 50-tal, ritad av Arne Erkers för Kockums Emaljerverk. Höjd 22 cm. Emalj och koppar. 300–800 kr.

LÄS ÄVEN: Ta hand om retromöbler i trä – så behandlar du repor, vattenfläckar och 10 andra skador

5. Vattenkanna, 1959, ritad av Carl-Arne Breger för Gustavsberg. Höjd 33 cm. Styrenplast. Finns även i rött. 700–2 000 kr.

Artikeln publicerades först i Scandinavian Retro.

Rulla till toppen