Följande vann Loppisboken - grattis!
Claes Schalling, Malmö
Motivering:"Jag går oftare på loppis än i en mataffär."
Eva Skogsberg, Åmål
Motivering: " Jag älskar att gå på loppis och har samlat på mig en hel del saker. Behöver få tips om hur jag kan förnya dem och använda dem till nya områden. Vi är en Retro-grupp inom Röda korset som försöker ta till vara textilier och kläder som inte går att sälja men som man kan göra om till roliga saker."
Gia Weigle, Spånga
Motivering: "Jag har hittills aldrig gjort ett enda vettigt fynd på loppis! Ser fram emot en hjälpande hand i form av en bok!"
Marie Holmberg, Jönköping
Motivering: "Jag lever för loppis! kort och gott och rätt och slätt så har jag varit en loppa sedan barnsben när jag fick följa med min pappa på veteranbilsmarknader som alltid hade en stor loppisdel. Uppvuxen i ett hem där vi gjort loppis till en familjeaktivitet och som skapar gemenskap för oss. Boken skulle vara rolig att ta med hem på nästa besök."