Saker blir roligare med ögon och mun på! Som papperskorgen och förvaringslådorna till exempel. Dekalerna finns att köpa från Wonderland Room eller också fixar man egna klippta ur dekorplast.
Kuddar från svenska Folk from the oak
Ett danskt barnrum
Pimpa Ikea-skåpet
En karusellklänning till hösten
Pillows from Swedish Folk from the oak
A Danish children's room
Paint your Ikea cabinet
A Merry-go-around dress for autumn
En stickad karusellklänning kanske kan förgylla den lite mörka hösten? Designad av Pickles, men stickad av dig!
Det är alltid roligt att se vad folk gör med sina Ikea-möbler. Här har skåpet "Östhamra" fått sig bra mycket snyggare skjutdörrar!
Hos Say Yes to Hoboken får man se hela förvandlingen!
Se fler bilder hos Apartment Therapy!
Men kolla här! Superfina kuddar från svenska Folk from the oak, som passar i såväl barnrummet och finrummet. De har även pappersprodukter och affischer.
Måla insidan på bokhyllan
En kaninstol
Sur gubbe, glad gubbe, galen gubbe!
En tiger på planen
Paint the inside of a bookshelf
A rabbit chair
Sad man, happy man, crazy man!
A tiger on the field
En tigerfotboll från Sfida kan nog få de flesta att springa ut på fotbollsplanen. Eller du kanske föredrar en pingvin? Eller ett lejon?
Som liten älskade jag spelet Mix Max. Man ska samla ihop bitar som blir till en figur. Att bygga dem som de skulle vara kändes dock inte speciellt intressant. En filur med sjörövarkropp, klackskor och hockeyhjälm var mycket roligare.
Från ryska Shusha Toys kommer dessa roliga leksaker i trä som påminner mig om Mix Max. Sur gubbe, glad gubbe, galen gubbe? Bland och se vad det blir.
Kaninöron med gosig päls i och de sötaste kanintassarna! Den här stolen av Merve Kahraman är ju fantastisk. Men priset ska vi inte ens tänka på...
Finns det någonting mer inspirerande än barnrum? Färg, form, lek och galenskap i ett enda litet rum. Och då snackar vi inte rosa flickrum och blå pojkrum. Det är barnrum – för ett eller två, stora eller små! Och allt det där som hör till. Sakerna, grejerna och prylarna. De snygga gör det själv-idéerna och det enkla och roliga pysslet. Födelsedagskalasen och inte minst vardagsdagskalasen. Namn: Tiger. Gör: Pluggar till webbredaktör. Bloggar hejvilt lite varstans – bland annat om skandinavisk inredning och design på From Scandinavia with love och om finfina DIY-projekt på DIY or DIE. Bor: 36 kvm nyrenoverad hyresrätt med lillasyster och Devon Rex-katt. Gillar: DIY, www, katter och bokhögar. Projekt just nu: Att få vardagsrummet att bli vardagsrum, matrum och arbetsrum och samtidigt få plats med lillasyster. Porträttfoto av Emily Dahl, Arsenik fotografi
Annons:
Hus & Hem ägs av Forma Magazines AB som är ett av Sveriges största förlag. Fler webbplatser från Forma Magazines: icakuriren.se, hälsa.se och market.se.