Här bor

Namn: Tarras och Jenny med barnen Veste, 6 år, Silja, 5 år, och Saxe, 3 år, några höns och katterna Yatzy och Miranda.
Jobbar med: Jenny är läkare och Tarras är strategichef och Asienchef på ett företag som producerar biogas.
Huset: Ett om- och tillbyggt sommarhus från 1919 på ursprungligen 120 kvm, i dag om- och tillbyggt till 190 kvm. Tomten är ca 5 000 kvm.
Tips när man renoverar ett gammalt hus

- Det är en fördel om man kan bo in sig i huset innan man sätter i gång med kostsamma förändringsprojekt.
- Var närvarande under byggets gång för att kunna påverka utvecklingen.
- Om problem uppstår, lös dem, ta inga genvägar. Då kommer de tillbaka. Fuska inte med material eller metoder.
- Använd begagnade tegelpannor, element och badrumsinredning och rusta upp dem. Man får material och inredning av hög kvalitet för en spottstyver, och lär sig en massa på köpet.
Förälskelse var väl knappast det Jenny och Tarras kände när de först såg den smala höga sommarstugan som var till salu på en höjd vid Lännerstasundet, öster om Stockholm. Huset var inte vackert från utsidan och insidan hade de tidigare ägarna knappt lagt en hand på under de 30 år de bott där. Inredningen var gammal, skruttig och en orgie i 70-talets orangebruna toner, vävtapeter och korkmattor.
– Ja, snyggt var det inte, men charmigt, och vi såg vad vi skulle kunna göra med det, säger Jenny.
Däremot var ekbacken, tallarna, den uppvuxna trädgården och den storslagna vyn mot vattnet fantastisk. Precis en sådan miljö som de hade letat efter.
– Det var tomten och närheten till stan som var det viktiga för oss, inte huset. Det är inte mer än tio år sedan, men det var verkligen landet här då, med sommarstugor, grusvägar, ängar och betande hästar. Nu byggs den ena nya villan efter den andra i området. Men omkring oss är mycket av ursprungsidyllen kvar, säger Tarras.
Och det var just lugnet, landet och kontrasten till livet inne i city som de sökte.
– Det är härligt att lämna stan bakom sig efter en dag på jobbet och komma ut hit till vedklyvning, höns och äppelträd som måste skötas. Det är också så vi helst umgås, i naturen eller i köket med familjen och vänner på besök, säger Jenny.
Fastigheten som Tarras och Jenny köpte var ett riktigt renoveringsobjekt, och många vänner som kom ut och såg ”eländet” skakade på huvudet och undrade varför de ville bo så?
– Men vi hade inga barn då och var fulla av entusiasm. Vi såg ju att det skulle bli bra på sikt, säger Tarras.
Första året gjorde de inte så mycket mer än bodde in sig och undersökte vilka material och hemligheter huset bar på. Dessutom började de bolla möjliga planlösningar med Magnus Wiström, en släkting som var arkitekt. Jenny och Tarras började också riva inredningen i källaren där de snart upptäckte en fuktskada.
– Så något av de första vi fick ta itu med var att dränera grunden. Det var ingen
rolig historia.
Efter ett tag började de inse vilken tid renoveringen skulle ta om de själva skulle göra allt.
– Vi hade köpt ett hus, men var inte intresserade av att göra det till ett livstidsprojekt, säger Tarras.
Så efter ett år tog de hjälp av hantverkare som under ett halvår byggde om och till huset.
– De bodde här och vi fixade käk, var byggledare och såg till att allt material fanns på plats, säger Jenny.
– Allt man ser här är omgjort. Det enda som finns kvar av originalhuset är stommen, vardagsrumsgolvet och den öppna spisen. Annars har vi i stort sett rivit ut och byggt upp hela huset på nytt – från att dra om el och avlopp till att fixa väggar, isolering, inner- och yttertak samt renovera grunden och sätta in nya fönster.
Efter halvåret med hantverkarna såg huset annorlunda ut med en ny gavelbyggnad, ett stort kök på nedervåningen och sovrum på övervåningen. Dessutom hade de dragit upp glasverandan en våning och satt in två nya takkupor på sjösidan. På entrésidan byggde de om trapphuset och satte in en takkupa även där.
Under de följande två åren slutförde de sedan själva insidan av huset liksom köket som Tarras bror, inredningsarkitekten Buster Delin, formgav.
– För oss är köket hemmets viktigaste rum och jag som en gång utbildat mig till kock och arbetat på restaurang ställer höga krav på både form och funktioner, säger Tarras.
Han älskar att laga mat och har numera en egen köksträdgård utanför fönstret med all världens kryddor inom räckhåll.
Huset har nu stått klart sedan 2005, med mycket ljus och rymd och få färgklickar som bryter av den lugna basen. I stället blir den omgivande naturen påfallande i hemmet. På bottenvåningen samsas kök, vardagsrum, arbetsrum och lekrum i en öppen planlösning, medan det finns tre sovrum, allrum och toalett i gammaldags tappning en våning upp.
Jenny och Tarras har inrett efter devisen att det enkla är det sköna, med mycket 50-
talspjäser, begagnat och uppiffat arvegods och inredning från byggnadsvårdsbutiker. De vill ha ett levande hem. Med hjälp av Tarras syster Marika Delin, trädgårdsdesigner, har de fått till en naturlig och lättskött trädgård som både klarar rådjuren och som sommartid blomstrar med rosor, salvia, timjan och andra örter kring entréer och uteplatser.
– Renoveringsresan har varit lång från det nedgångna, smala sommarhus vi köpte för tio år sedan till det vackra röda hus som i dag breder ut sig på höjden. Men den har varit lärorik och resultatet blev som vi tänkt oss.
Text Suzanna Nilson Styling Maria Abrahamson Foto Björn Nordström